Fizioterapeita ieteikumi pacientiem ar ilgstošu traheostomu un galvas-kakla audzēju


PIELĀGOŠANĀS "JAUNAJAI" DZĪVEI

Galvas-kakla audzēja ārstēšana vienmēr ietver ķirurģisku iejaukšanos, lai maksimāli izņemtu audzēja audus, kā arī nereti papildus veic limfmezglu daļēju vai pilnīgu izņemšanu galvas-kakla apvidū. Papildus ārstēšana var ietvert arī staru un/vai ķīmijterapiju. 

Gadījumos, kad audzējs atrodas balsenē, tā tiek pilnībā vai daļēji izņemta (laringektomija), un, lai elpotu, tiek izveidota traheostoma.

Traheostoma ir nepieciešama arī gadījumos, kad audzējs lokalizējas mutē, rīklē, mēles saknē vai mandelēs, ja izveidojas tūska un/vai izteikti rētaudi elpceļos, kas apgrūtina elpošanu.

Lai pielāgotos "jaunajai" dzīvei ar traheostomu, ir nepieciešams laiks!

Ir jāapgūst traheostomas kopšana, saziņa, t.sk. runāšana citādā veidā, un elpošana caur traheostomu.

Jūs varat justies neērti par savu traheostomu, tas var ietekmēt Jūsu pašapziņu un tas var būt nomācoši. Jūs varat izjust dažādas emocijas - dusmas, izmisumu, bēdas, vilšanos, skumjas un pat riebumu. Šīs emocijas ir ļoti bieži sastopamas, un nevajag tās ignorēt. Runājiet par savām emocijām ar ģimeni, tuviem draugiem, Jūsu ārstu, specializēto aprūpes māsu, audiologopēdu vai fizioterapeitu, jo viņi var sniegt Jums padomu un atbalstu. Sarunas par savām jūtām var palīdzēt mazināt stresa, trauksmes un izolētības izjūtu.


PIRMAIS SOLIS -  traheostomas "iepazīšana" un tās kopšanas apgūšana

Traheostoma ir caur kakla ādu trahejā izveidots atvērums, kas palīdz elpot. Šo atveri sauc par stomu. Lai caurums saglabātos atvērts, atverē ievieto caurulīti, ko sauc par kanili. Traheostoma ļauj elpot gaisu tieši plaušās, nevis caur muti un degunu. Elpojot caur traheostomas kanili, gaiss nonāk tieši elpvadā. Tas nozīmē, ka Jūsu deguns nespēj sasildīt, attīrīt vai mitrināt gaisu. Tādēļ deguna pienākumu nodrošināšanai, nepieciešams lietot mitruma-siltuma filtru. Specializētā aprūpes māsa Jums palīdzēs apgūt traheostomas kopšanu.

VAIRĀK PAR MITRUMA-SILTUMA FILTRU        APRŪPES MĀSU IETEIKUMI TRAHEOSTOMAS KOPŠANAI 


OTRAIS SOLIS - iemācīties ēst, mazgāties un sazināties (komunicēt) ar līdzcilvēkiem 

ĒŠANA  Ar traheostomu sākumā varētu būt grūti norīt pārtiku un šķidrumu, kā arī audzēja atrašanās mutes apvidū var izraisīt košļāšanas un rīšanas grūtības, samazināt mutes atvēršanu, nereti ir traucēta ožas un garšas sajūta. Atcerieties, ka svarīgi ir uzņemt pilnvērtīgu uzturu un ir iespējami risinājumi, ja tas tomēr neizdodas. Ja izjūtiet grūtības ar ēšanu vai rīšanu - vērsieties pēc padoma pie audiologopēda!

MAZGĀŠANĀS Ar traheostomu joprojām var mazgāties dušā vai vannā, taču jāseko līdzi, lai traheostomas kanilē neiekļūtu ūdens. Ja Jūs lietojat dušu: dušas galviņu vērsiet uz krūškurvja lejasdaļu un stāviet ar muguru pret ūdeni. Medicīnas preču veikalā vai internetā var iegādāties arī traheostomas dušas aizsargu. Dušas vietā varat dot priekšroku vannai. Atcerieties, ka kakls dažus mēnešus pēc operācijas var būt nejūtīgs. Vīriešiem, lai izvairītos no iegriezumiem, iespējams, bārdai vislabāk būtu izmantot elektrisko skuvekli. Ja sākumā nejūtaties droši, palūdziet palīdzību tuviniekiem. Ja mājas apstākļos mazgāšanās sagādā raizes - jautājiet padomu audiologopēdam vai fizioterapeitam!

KOMUNIKĀCIJA Ar traheostomu būs nepieciešams apgūt jaunus saziņas veidus, kas prasīs laiku un pacietību. Piemērotāko runāšanas veidu Jums palīdzēs apgūt audiologopēds. Daļa pacientu, kuriem veikta traheostomijas operācija, pēc tās iemācās runāt, taču tas notiek citādākā veidā nekā pirms operācijas. Daži cilvēki labi tiek galā ar mācīšanos runāt no jauna, citiem tas var būt praktiski un emocionāli sarežģīti. Taču ir arī citi veidi, kā sazināties. Dažkārt var būt vieglāk sazināties, izmantojot rakstiskus vai citus neverbālus saziņas veidus. Ir lietderīgi padomāt arī par veidiem, kā vajadzības gadījumā pievērst uzmanību vai izsaukt palīdzību. 

     Dažas idejas, kas var noderēt: 

  • Ņemiet līdzi pildspalvu un papīru vai kabatas piezīmju blociņu, vai izmantojiet viedtālruni/planšeti.
  • Izstrādājiet dažus vienkāršus žestus un vienojieties ar draugiem un ģimeni, ko tie nozīmē.
  • Palūdziet, lai kāds palīdz ierakstīt vienkāršu ziņu diktafonā, ko varat turēt pie tālruņa ārkārtas situācijā un ko varat izmantot, zvanot uz neatliekamās palīdzības dienestu, paskaidrojot, ka Jums ir traheostoma un Jūs nevarat runāt, un norādot savu mājas adresi, ja Jums nepieciešama neatliekama palīdzība.

Par citiem iespējamiem saziņas veidiem jautājiet audiologopēdam!

TREŠAIS SOLIS - sajust kustības brīvību un spēku

Pēc audzēja ārstēšanas samazinās audu kustīgums gan operāciju rētu, gan staru terapijas ietekmē. Tāpat veidojas limfas stāze jeb tūska, kas kopumā var ierobežot gan plecu joslas, gan galvas un kakla kustības, kā arī krūšu kurvja spēju izplesties, lai varētu brīvi elpot. Audzēja ārstēšana atstāj arī negatīvu ietekmi uz sirds-asinsvadu sistēmu, samazinot fiziskās slodzes izturību un pastiprinot elpas trūkumu. Tas var ierobežot iesaisti dažādās ikdienas aktivitātēs, kas prasa fizisku piepūli. Palielinoties piepūlei, nepieciešama pastiprināta elpošana, kas var palielināt sekrēta veidošanās elpceļos. Bet... KUSTĪBAS IR DAĻA NO MŪSU DZĪVES - TĀS IELĪKSMO GAN ĶERMENI, GAN PRĀTU. Ir zināms, ka iesaiste fiziskajās aktivitātēs uzlabo audzēja ārstēšanas rezultātus! Tādēļ ir svarīgi meklēt un atrast savu kustības ritmu un prieku!

1. ieteikums - regulāra mitruma-siltuma filtra valkāšana

Patstāvīgi (visu diennakti) valkājot mitruma-siltuma filtru, var būtiski mazināt elpceļu kairinājumu, kas izraisa klepu, kā arī mazināt krēpu/gļotu produkciju un izveidot optimālu klimatu elpvadā un plaušās. Filtrs ne vien izpilda "deguna" pienākumus, bet veido dabisko pretestību ieelpai, kas ļauj uzturēt ieelpas muskuļu spēku! 

Jāņem vērā, ka, uzsākot filtra lietošanu, sākumā īslaicīgi var palielināties klepus un krēpas, bet, lietojot to patstāvīgi, būs novērojami būtiski uzlabojumi. Sākotnēji (pirmās nedēļas) lietojot filtru, būs sajūta, ka ir grūtāk elpot, kas ir normāli minētās pretestības dēļ, bet šī sajūta izzudīs, ja filtru lietos regulāri un ilgstoši. Pētījumos ir apstiprināts, ka lietojot filtru gan dienā, gan naktī, un mainot to ik pēc 24 stundām, jau pēc 2 nedēļām būtiski mazinās klepus un izdalīto krēpu daudzums.

 VAIRĀK PAR MITRUMA-SILTUMA FILTRU    KUR IEGĀDĀTIES? 

2. ieteikums - ikdienas vingrojumu ieviešana

Ieviesiet savā ikdienā dažus vienkāršus, bet noderīgus vingrojumus. Iesakām septiņus vingrojumus katrai dienai, kas ir izveidoti, pamatojoties uz mūsu fizioterapeites Martas Marijas veiktā pētījuma rezultātiem, ar kuru tuvāk varat iepazīties ŠEIT. Šo vingrojumu mērķi ir: (1) uzlabot audu kustīgumu, kas ir samazinājies pēc audzēja ārstēšanas (operācijas rētas, staru terapijas ietekme), (2) mazināt tūsku un atjaunot kustību apjomu, (3) spēcināt sirds-asinsvadu sistēmu, mazināt nogurumu, normalizēt imūno reakciju un uzlabot kopējos audzēja ārstēšanas rezultātus.

SEPTIŅI VINGROJUMI KATRAI DIENAI - skaties un dari kopā!

3. ieteikums - aktivitāšu un atpūtas balanss

Atgriezieties pie savām ierastajām fiziskajām aktivitātēm vai ieviesiet tās savā ikdienā. Sāciet ar pašu vienkāršāko - pastaigu svaigā gaisā. Būtiskākais ir tas, lai to darāt regulāri, katru dienu, sākumā īsāku laiku un lēnākā tempā, pamazām palielinot pastaigas ilgumu un ātrumu. Pastaigas laikā vienmēr lietojiet mitruma-siltuma filtru, kā arī veiciet traheostomas tīrīšanu pēc nepieciešamības.

  • SAGLABĀJIET BRĪVU UN ATVĒRTU PLECU JOSLU - vērsiet uzmanību, lai pleci netiek uzrauti uz augšu; biežāk atvirziet plecus atpakaļ un iztaisnojieties.
  • IEKLAUSIETIES SAVĀ ĶERMENĪ, sajūtās - sāciet lēnākā tempā un mazākā apjomā, ievērojiet vienmērīgu tempu un nesteidzieties.
  • VEICIET PAŠKONTROLI - izvērtējiet pašsajūtu, asinsspiedienu, pulsu - ja nejūtaties pārliecināts, jautājiet veselības aprūpes speciālistam.
  • MAZINIET MAZKUSTĪGI PAVADĪTO LAIKU, ik pēc 30–45 minūtēm pārtrauciet mazkustīgumu ar vismaz 5 minūšu enerģisku izkustēšanos (piemēram, piecelšanās-apsēšanās 10 reizes; aktīva soļošana uz vietas ar roku vēzēšanu).

Pēc audzēja ārstēšanas bieži ir izteikts nogurums, kura mazināšanai lieliski noder tieši fiziskā aktivitāte, tādēļ atrodiet sev atbalsta komandu (piemēram, draugi, ģimene, suns), ar kuru kopā dosieties pastaigā un kuri Jums palīdzēs pārvarēt sākotnējo nogurumu, vai arī atrodiet pastaigai papildus mērķi (piemēram, došanās ciemos vai iepirkšanās bez auto).

Meklējiet balansu starp piepūli un atpūtu!  Vērsiet uzmanību pilnvērtīgam miegam. 


"JAUNĀS" DZĪVES DZĪVOŠANA

Pielāgojoties jaunajiem izaicinājumiem, Jūs varēsiet pakāpeniski pilnvērtīgi dzīvot. Tas prasīs iekšēju spēku. 

Viens no būtiskākajiem elementiem būs pārliecības iegūšana - gan par savām spējām, gan nākotnes izredzēm. Vienlaikus būs nepieciešamība pēc emocionāla atbalsta no apkārtējiem, jo bailes par audzēja progresēšanu, atkārtošanos un stāvokļa pasliktināšanos būs klātesošas, tādēļ ir svarīgi būt godīgam gan pret sevi, gan tuvākajiem cilvēkiem un atklāti runāt par savām emocijām. Arī traheostomas esamība ir papildus izaicinājums, jo lielākā daļa cilvēku nekad iepriekš nav tikušies ar cilvēku ar traheostomu un nezina, kā rīkoties un reaģēt. Lielākā daļa situāciju, kas izraisa vislielāko aizkaitinājumu, bieži vien ir rezultāts tam, ka līdzcilvēks cenšas Jūs pasargāt no tā, ko viņš uzskata par pūlēm un diskomfortu vai arī lai pasargātu sevi no apmulsuma, ka nespēj Jūs saprast. Parasti vislabāk ir par to runāt atklāti - tādēļ pastāstiet, kā ar Jums komunicēt. 

Esiet pacietīgi pret sevi un saviem mīļajiem! Atcerieties, ka Jūs, ar ļoti nelielu izņēmumu, esat tāds pats, kāds bijāt pirms diagnozes uzstādīšanas un ārstēšanas. Bieži vien, kad cilvēki pārdzīvo šādu smagu pieredzi, tiem palīdz sarunas par savām emocijām.

IR PIERĀDĪTS, KA IESAISTE FIZISKAJOS TRENIŅOS VAI PIELĀGOTĀS SPORTA AKTIVITĀTĒS PALĪDZ ATGŪT SPĒKU UN PĀRLIECĪBU!

Jums ir iespēja iesaistīties jebkurā no sportiskajām aktivitātēm, t.sk., peldēšanā, izmantojot papildus aprīkojumu un ieteikumus no speciālistiem! Tādēļ vēršaties pie zinoša fizioterapeita, lai kopīgi atrastu Jums labāko risinājumu.

Papildus iedvesmai lasīt ŠEIT.


 Piesakies konsultācijai pie fizioterapeita un/vai uzdod mums jautājumus